כל מה שרציתם לדעת על בעיות פזילה בילדים

מהי פזילה?

ד"ר יאיר מורד, יו"ר האיגוד לרפואת עיניים לילדים בישראל
ורפי רייזר אופטומטריסט מומחה לילדים מרשת מכבי ממבט ראשון
עונים על כל השאלות.

תהליך חשוב הקורה בחודשי החיים הראשונים הוא התפתחות הראייה הדו-עיינית.
לכולנו שתי עיניים, הפועלות בתאום זו עם זו.
בזכות התיאום הזה יש לבני האדם, בניגוד לחיות אחרות, ראיית עומק מדויקת.
התיאום הזה בין העיניים נרכש בחודשי החיים הראשונים. עד גיל 4-5 חודשים לעיתים עדיין אין העיניים מתואמות זו עם זו, ולעיתים כאשר עין אחת צופה קדימה, העין השנייה פונה פנימה או החוצה, או במילים אחרות – פוזלת.  לאחר גיל 6 חודשים, פזילות כאלה צריכות להעלם. אם הן קיימות אין זה מצב תקין ויש לפנות לרופא באופן מיידי. גם כיום, ישנם רופאים הדוחים הורים לתינוקות מעל גיל 6 חודשים עם פזילה בטענה כי "הילד עוד צעיר והפזילה תעבור מעצמה". חשוב שנדע כי אין זה נכון. נהפוך הוא, הפזילה יכולה לגרום לעין עצלה וכן לפגם בהתפתחות הראייה הדו עינית. לכן חשוב לטפל בכך ללא דיחוי.

פזילה מדומה
לעיתים קרובות תינוקות מתחת לגיל שנה נראים פוזלים אך למעשה אין להם פזילה והעיניים שלהם מקבילות וישרות.  הסיבה לתופעה נובעת ממבנה העפעפיים והפנים אצל תינוקות. לתינוקות יש לעיתים קרובות קפלי עור בשולי העפעף או גשר אף רחב. אלה מסתירים חלק מהעין וגורמים לאשליה אופטית של פזילה. התופעה נראית בעיקר כאשר התינוק מסתכל הצידה, ואז מוסתר חלק ניכר מהעין שלו על ידי קפל העור. אצל רוב הילדים, כאשר הפנים גדלות, מצטמצם רוחבו של גשר האף והתופעה נעלמת.

רמז לכך שהעיניים ישרות ניתן לראות בתמונה: כאשר מאירים עם פנס על העיניים של תינוק עם פזילה מדומה רואים שרפלקס האור נופל בדיוק באותו מקום בשתי העיניים – במרכז האישון. כך ניתן לדעת שאין לתינוק פזילה. בכל מקרה – רק בודק מיומן, רופא עיניים או אורטופטיסטית יכול לקבוע בוודאות אם המדובר בפזילה או בפזילה מדומה. התיקון של פזילה הוא ע"י ניתוח או הרכבת משקפיים, אך לעיתים יש צורך להשתמש במשקפיים ולבצע ניתוח גם יחד.

ניתוח פזילה

את העין מניעים 6 שרירים. פזילה נגרמת מהפרת האיזון בינהם. בניתוח פזילה אנו מחזקים או מחלישים את שרירי העין כך שהאיזון ביניהם, שקודם הופר וגרם לפזילה, חוזר לקדמותו. ניתוח בעזרת תפרי התאמה הינו שיטה חדשה המעלה את אחוזי ההצלחה של הניתוח. בשיטה זו אנו תופרים את השריר למקומו בתפר הניתן לפתיחה והזזה. מעירים את החולה מההרדמה ובודקים את הפזילה. אם עדיין נשארה פזילה לאחר הניתוח אנו פותחים את התפר המחזיק את השריר ומזיזים אותו כך שהפזילה מתוקנת. בשיטה זו ניתן לשפר את אחוזי ההצלחה של הניתוח בכ- 10% נוספים.

האם הניתוח נעשה בהרדמה כללית או מקומית?

ניתוחים בילדים נעשים בהרדמה כללית בלבד. מבוגרים ניתן לנתח בהרדמה כללית או מקומית לפי העדפת החולה ושיקול דעתו של הרופא המנתח.

מהם סיכויי ההצלחה בניתוח?

בשיטות הניתוחיות המודרניות סיכויי ההצלחה טובים מאוד. ואולם, אי אפשר להבטיח הצלחה מלאה בניתוחי פזילה, וישנו סיכוי קטן של % 15 – 10  שגם לאחר ניתוח תשאר פזילה מסוימת, שעל פי רוב לא תפריע תפקודית או קוסמטית. במקרים נדירים בהם תישאר פזילה משמעותית ניתן לבצע ניתוח נוסף.